דפיברילצייה
אז כמו שכולנו כבר יודעים, חוץ מעיסויים-זה הדבר החשוב ביותר בהחייאה.
למעשה, ע"י העיסויים אנחנו "רק" משמרים את הפרפוזייה המוחית והלבבית, וע"י הדפיברילצייה אנחנו מקווים ומצפים שהלב גם יחזור לעבוד באופן עצמוני.
אז לפני הכל, בואו נסגר על הבסיס: חולה בדום לב לא חוזר לפעילות עצמונית ע"י עיסויים. זה עובד בסרטים יפה מאוד, אבל בפועל מה לעשות-זה לא ככה.
בשביל שזה יקרה, צריך את כלל החוליות ב'שרשרת ההישרדות' שהמשמעותית מביניהן היא הדפיברילצייה.

דפיברילצייה ניתנת כאשר הלב נמצא במצב של פרפור חדרים (VF).
במצב זה (הנגרם בד"כ כתוצאה מאוטם בשריר הלב ופגיעה באספקת הדם והחמצן לשריר הלב) במקום שהקוצב הראשי שבלב (SAN) יעבוד ויגרום לשריר הלב להתכווץ-הוא לא מתפקד, ובמקומו מתעוררים מאות תאים בעלי פוטנציאל חשמלי שמנסים לחקות אותו ולגרום לכיווץ הלב.
אלא מה, שהם עובדים בצורה לא מסונכרנת, ובמקום לעבוד יחד ולגרום לכיווץ הלב-כל אחד מהתאים הללו שולח זרם חשמל קטן שגורם לכיווץ חלקי מאוד של השריר.
אם נשלוף את הלב מחוץ לבית החזה ברגעים האלו, במקום לראות לב מתכווץ כולו בבת אחת בצורה סדירה-נראה בלאגן. נהוג לכנות את זה 'שק תולעים', כי זה בדיוק מה שאנחנו רואים כשמסתכלים על הלב.
הנה תראו את זה בלייב: 
https://goo.gl/5sx3Ap

אז אנחנו מבינים שבעצם למרות שיש פעילות חשמלית ענפה בשריר הלב-תכלס הלב לא מתכווץ וממילא לא מצליח להזרים דם לגוף. החולה נמצא בדום לב מבחינה מכאנית.

אז איפה נכנסת פה הדפיברילצייה???
שמח ששאלתם.
ע"י הדפיברילצייה אנחנו משתקים את כל אותם מאות תאים בלב, מתוך תקווה שהשקט שיווצר לאחר מכן יאפשר לקוצב הראשי לחזור לפעילות, לקחת פיקוד ולחזור לכווץ את הלב בצורה אחידה וסדירה.
הנה תראו בסרטון הזה 
https://goo.gl/wNgD3a
מי שישים לב יוכל לראות גם את הדפיברילצייה הישירה שנותנים על שריר הלב עצמו (באמצעות הכפות הזעירות האלו) ומיד לאחריה-הלב חוזר להתכווץ בצורה אחידה ומלאה.

ממילא, עכשיו אנחנו מבינים שמכת חשמל היא לא מחייה. ההיפך, היא הורגת. הורגת את התאים כדי לאפשר לקוצב הראשי לחזור ולנהל את הבלאגן שנוצר.

יצא לי ארוך הפעם, אז נמשיך לדבר על דפיברילצייה בפעם הבאה.
בינתיים-תהנו מסרטון קצר (אמיתי) שמסכם את שלבי ההחייאה, בדגש על דפיברילצייה:
https://goo.gl/QRsYzL