לפני שנמשיך לדבר על מחלות ריאה חסימתיות-חוב קטן מהפעם הקודמת:
דיברנו על היימליך, אבל חשוב להזכיר שבתינוקות אנחנו משלבים לחיצות חזה (שהן למעשה במקום ההיימליך) וגם טפיחות גב. נגיד עליהם מילה:
הזכרנו שכל עוד המטופל מסוגל-הלחץ שהוא יצור בשיעול העצמי שלו הוא עדיף, ויותר סיכוי שהוא יפלוט את הגוף הזר מאשר תמרון חיצוני שלנו. לכן אנחנו מרגיעים ומעודדים לשיעול. טפיחות גב (המכונות טפיחות גורדון) מדכאות שיעול, ולכן אנחנו נמנעים מהן. אבל, בתינוקות, בהן היכולת ליצור שיעול אפקטיבי מוגבלת-אנחנו משלבים גם את הטפיחות, כחלק מהמאמצים לחלץ את הגו"ז. הנה, תראו בהדגמה כאן. מצטער שזה באנגלית-הוא פשוט עושה את זה מצוין:
https://www.youtube.com/watch?v=axqIju9CLKA
תראו פה עכשיו בלייב, למרות שהוא עושה את זה בעדינות-הגוף זר מחולץ מהר מאוד. תהיו אגרסיביים, כמו בהדגמה.
https://www.youtube.com/watch?v=4NXr6Zfcgfs

טוב, אחרי שסיימנו עם הנושא הזה-אפשר להתקדם לאחד מצבי החירום הנשימתיים הנפוצים ביותר אליהם אנו נקראים:
מחלות ריאה חסימתיות
הכותרת הזו כוללת בתוכה 2 מחלות,
1. אסטמה.
2. מחלת ריאה חסימתית כרונית, או כפי שכולנו קוראים לה: COPD.

יש בין המחלות האלו לא מעט קווים מקבילים וזהים, וישנם גם לא מעט מאפיינים שונים. לכן, ניתן רקע כללי ולאחריו נצלול ונפרט בצורה פרטנית על כל אחת מהן.

המשותף הוא ששתי המחלות האלו גורמות להיצרות של דרכי הנשימה התחתונות (כלומר-מתחת להתפצלות הקנה, בסימפונות  ובפיצולים האין סופיים שבהמשך), וממילא-להפרעה באוורור, כלומר-ביכולת של המטופל להוציא אוויר באקספיריום, בנשיפה. 
זה גורם ל 2 בעיות,
1. אם לא מפנים את האוויר שבריאות אז בסופו של דבר גם ישנה הפרעה חמצונית, בסופו של דבר תהיה בעיה גם באינספיריום, בשאיפה.
2. צבירת פחמן דו חמצני (CO2). זוכרים שדיברנו על היפרוונטילצייה? אז פה זה הפוך. וגם זה לא טוב, נפרט בהמשך.

למרות זאת-אלו מחלות שונות.
אסטמה
אסטמה היא מחלה דלקתית, נוצרת דלקת בדרכי הנשימה והדלקת הזו גורמת להיצרות שלהן. אלו אומנם חולים מאובחנים כחולי אסטמה, אבל ביום יום-הם "חולים בריאים". הם סובלים מהתקפים, בהם המחלה מתפרצת, אבל בין התקף להתקף-הם ממש סבבה. חלקם עוברים התקף כל שני וחמישי, חלקם עוברים כל שנתיים, אבל בסוף, כל עוד הם לא בהתקף-הם אנשים טובים.
בנוסף, זו מחלה של צעירים. נכון, יש גם לא מעט מבוגרים שחולים בה, אבל אצל מרבית חולי האסטמה-המחלה הופיעה לפני גיל 40. תזכרו את זה, זה ממש חשוב באבחנה המבדלת.
לעומת זאת, חולי COPD
אלו אנשים אחרים לגמרי. אלו חולים באמת, הם חולים כרוניים, קבועים, לא התקפיים. לאנשים האלו יש נזק משמעותי לרקמת הריאה, וככה הם חיים. אז מה קרה היום שהם הזמינו אותנו? יש להם החמרה במצב הנשימתי.

שימו לב למינוח, הוא לא סתם. לחולה אסטמה יש התקף אסטמה, לחולה COPD יש החמרה במצב הנשימתי .
בנוסף, זו מחלה של מבוגרים. אין מטופל בן 30 עם COPD, וגם לבן 80 שעד היום לא היה לו COPD-המחלה לא קופצת עליו יום אחד. זה תהליך. הם והמשפחה שלהם יודעים להגיד את זה, זה רשום ברשומה הרפואית שלהם, והם גם יגידו לכם את זה.

נעצור כאן, זה היה מבוא.
בפעם הבאה נפרט בצורה מסודרת, איך מזהים ואיך מטפלים.
אין לכם ברירה, תישארו במתח. 

בהערכה רבה על תרומתכם ופועלכם, אלישיב-מד"א הר חברון / אגף הבטחון.

לצפייה בפרסומים שפורסמו בקבוצה עד כה-מוזמנים להיכנס לאתר המדהים שלנו https://www.hrhevron.co.il/346/