12.5.2021

הוראות לשעת חירום – חיות מחמד

תושבים יקרים,

בימים אלו חשוב לי לתת מספר המלצות בנוגע להחזקת בעלי החיים אשר חיים לצדנו על מנת להקל עליהם ועליכם בהתמודדות עם המצב הביטחוני הרגיש והמאתגר. הערכות מראש במצבי חירום תאפשר לנו להגן עליהם טוב יותר ולמנוע/ להפחית מצב של חרדה.

  1. כלבים וחתולים רגישים יותר מבני האדם לקולות ורעשים ועלולים להביע התנהגות של לחץ וחרדה. המצאות הכלב או החתול בסביבתו הטבעית, בקרבת בני המשפחה, תעזור לו להתמודד עם המצב.
  2. כאשר נשמעת אזעקה יש לקחת את בעל החיים למרחב המוגן. יש לדאוג כי במרחב המוגן ימצאו מים ואוכל זמינים עבורו. מומלץ להביא מיטה, משחקים או חפץ אהוב על מנת להוריד את מפלס החרדה. שדרו רוגע, לטפו, דברו אתו. שקיות לאיסוף צרכים ופח אשפה יועילו במקרה הצורך. במידה ובעל החיים נלקח למרחב מוגן ציבורי, יש להובילו ברצועה, לשקול שימוש במחסום פה ולהרגיע את הכלב ככל שניתן.
  3. יש להקפיד לטייל עם כלבכם כאשר הוא קשור ברצועה!
  4. יש להקפיד על סגירת שערים ו"פתחי מילוט" במידה וכלבכם שוהה בחצר הבית. במידה ואפשר מומלץ שלא להשאיר כלבים קשורים בשל סכנת חנק ברגע של פאניקה. יש לוודא כי אין גורמי סיכון פיזיים בהם יכול להיתקל הכלב (עמודים בולטים, גדר חתוכה וכו') .
  5. תוודאו שהכלב הינו בעל שבב אלקטרוני תקין, וכי הפרטים הרשומים במאגר הארצי לרישום כלבים מעודכנים! מומלץ בנוסף על כך לתלות תליון עם שם בעל החיים וטלפון בעלים, כדי להקל על מציאת הבעלים במקרה והכלב ברח ואבד.
  6. במידה ואתם בעלים של חתול, מומלץ להעביר את החתול לכלוב נשיאה ולכסותו בבד נושם ולמקמו במרחב המוגן. החתול יוכל לשהות בכלוב הנשיאה וירגיש מוגן ובטוח.
  7. במקרה בו נאלצתם להשאיר את בעל החיים בבית לבדו (בשל יציאה מהבית לזמן קצר), מקמו אותו במרחב המוגן כשלצדו אוכל ומים, שימו מוסיקה / טלוויזיה פועלת שיקנו רעשי רקע ויפחיתו חרדה.
  8. במקרים של חרדה קיצונית של בעל החיים, מומלץ להתייעץ עם רופא ווטרינר המטפל בו בנושא מתן טיפול תרופתי.

לפרטים נוספים ולהתייעצות ניתן ליצור קשר איתי בטלפון: 02-9969105 או במייל: Mihaelv@hrhevron.co.il.

 

                                                                              בברכה,

                                 ד''ר מיכאל ורנבסקי

                                 רופא וטרינר רשותי