פגיעות בטן.
בפתח הנושא נזכיר שנהוג לחלק את הבטן ל 4 רבעים, ע"מ להקל על החלוקה והזיכרון איזה איבר ממוקם איפה. לענייננו, כל זה לא רלוונטי. פשוט כי בצורה כללית מה שחשוב לנו לזכור ש פגיעות בטן מערבות בד"כ 2 בעיות עיקריות: דימום וזיהום.


דימום-מכלי דם גדולים בחלל הבטן, וכן מאיברים ספוגים בכמויות גדולות של דם (טחול, כבד).

זיהום-מפגיעה במערכת העיכול או מערכת ההפרשה, בשפיכת תוכן קיבה / מעי לחלל הבטן וכו'.

כמובן דימום מסוכן והורג בטווח הקצר יותר, אך חשוב לזכור שהרבה פצועים מתים בהמשך מזיהום. אומנם לא אצלנו באמבולנס, אבל בסוף, בסיום הלווייה-זה כבר לא ממש משנה.
האמת, בשתי הבעיות האלו כמעט ואין לנו איך לטפל בשטח וממילא הטיפול העיקרי בפצועים כאלו יתרכז בביה"ח, ומבחינתנו החשיבות המרכזית היא להביא את הפצועים הללו כמה שיותר מהר לשם. וכל מה שכן נעשה, יעשה בדרך לשם, תוך כדי פינוי.

לפני שנתקדם, בואו נשמע הקלטה קצרה-הפעם של אירוע של שכן יקר:
לפני קצת יותר מ 3 שנים נפגע יהודה גליק (עתניאל) בפיגוע התנקשות בירושלים, מחבל ירה בו מטווח אפס 4 כדורים במרכז הגוף. הוא הוגדר במצב אנוש (ובצדק...) חי ומתפקד היום הרבה בזכות הפאראמדיק שהגיע אליו. אבל לא בגלל הטיפול שאותו פאראמדיק נתן לו, אלא בעיקר הטיפול שהוא לא קיבל. צוות האט"ן הגיע ומצא את יהודה בהכרה מלאה, מדבר. למרות זאת הם הבינו שבעצם הוא מת, אולי הוא בפועל מדבר איתם אבל זה לגמרי לגמרי זמני, פשוט כי אחרי 4 כדורים בחזה / בטן אין מצב שלא נפגעו כלי דם גדולים. ממילא, הבחור שעכשיו מדבר-כנראה מדמם דימום פנימי בלתי נשלט בקצב שלא משאיר לו הרבה זמן. אתם יודעים מה צוות האט"ן עשה? פשוט כלום. הם הבינו שבמקרה הזה הם לא צוות אט"ן אלא מונית. פשוט העמיסו אותו, פינו מהר לביה"ח הקרוב (שע"צ) תוך כדי העברת דיווח מציל חיים, ובדרך-ניסו לעשות מה שאפשר. אבל העיקר-הפינוי.
צוות אחר יכל לפעול אחרת. לפתוח לו וריד, לתת חמצן, לבצע דיקור וניקוז חזה (מגיע לו), להרדים ולבצע אינטובצייה (גם כן מגיע לו), לתת נוזלים (כנ"ל, בהחלט) ואז לפנות ח"ו גופה לביה"ח. 
שימו לב להקלטת הקשר, איך צוות האט"ן מעביר דיווח ומבין שלמרות שהפצוע מדבר איתם-בעצם מדובר בפצוע "קשה לא יציב", שימו לב לדיווח המדוייק והמתומצת, שמכין את ביה"ח (חדר טראומה, וחדר ניתוח) בצורה האולטימטיבית. 
טוב, ניתן גם קצת קרדיט לצוות ביה"ח הם גם תרמו "קצת" להצלתו"...

https://goo.gl/VZMqbq

נחזור להתחלה,
איך מזהים / חושדים לחבלת בטן?
כפי שאמרנו, הבעיה העיקרית היא דימום ולכן נצפה לראות סימני הלם (דופק מהיר וחלש, נשימה מהירה ושטחית, חיוורון והזעה, ירידת ל"ד בהדרגה...), בנוסף-סימני "בטן חריפה" שזו בעצם הגדרה שמרכיבה 2 נתונים:
 א)בטן קשה. תלחצו על הבטן ותרגישו שהיא ממש קשה, הא עושה שריר אבל לאורך זמן.
 ב)בטן רגישה. תנסו ללחוץ לו על הבטן והוא יקפוץ מכאב.
 בנוסף לכך, פצוע ששוכב עם רגליים מקופלות זו נורת אזהרה מאוד מכוונת. אל תתעקשו איתו שיישר אותם. הוא לא יכול. אם צריך-קבעו אותו כך ללוח גב.
על גבי כל זה: קינמטיקה. פצוע ת"ד עם "סימני חגורה", המטומה ביטנית וכו'-בהחלט מעלים חשד, ק"ו פצע חודר (ירי / דקירה) בחלל הבטן.  
טוב, נעשה הפסקה קצרה ונמשיך. הישארו עימנו.