הפעם- פציעות חודרות מלוות בגוף זר.
https://goo.gl/3BRjFR
מה עושים?! אז כל עוד מדובר בפציעה חודרת ללא גוף זר תקוע ובולט-סבבה, אנחנו יודעים מה לעשות. אלו בדיוק פצועי הדקירה שנפגעו מהסכין והסכין נשלף מיד (לדוגמא-ע"י הפוגע) או פצועי הירי.
איפה אנחנו מסתבכים? עם הפצועים שבזמן שאנחנו מגיעים אליהם-עדיין הגוף זר שפצע אותם תקוע בנקודת הפציעה. זה יכול להיות כמובן סכין על רקע של פח"ע או קטטה, ויכול להיות כמובן גם סתם פציעה בשוגג ממוט ברזל במהלך עבודה, משחק או תאונה.
נתחיל ממה שברור (אני מקווה) לכולנו: לא שולפים גוף זר שתקוע ברמת השטח.
למה?

1.    מחשש שהוא פגע בכלי דם ועצם ההימצאות שלו במקום כרגע-מונעת דימום / התפשטות של הדם, וברגע שנשלוף אותו החוצה-נגביר את הדימום. לא טוב.
2.    אנחנו לא יודעים תמיד באיזו צורה הגוף זר, איפה הוא עבר, ובעיקר-איפה הוא יעבור כשננסה להוציא אותו. זה צריך להיעשות אחרי הדמייה (רנטגן / CT), בצורה מסודרת, לעיתים-לאחר חשיפה של האזור (אקספלורצייה). כל זאת כדי למנוע משיכה וקריעה של כלי דם / עצבים / איברים. זה גם לא בריא...

בשלב ראשון, נחלק את הפצועים לאלו הלכודים ואלו שאינם לכודים. נתחיל עם הלכודים:
מצב זה פחות נפוץ בפח"ע / אלימות, ובד"כ ניתקל בו יותר בתאונות עבודה וכדומה ("תחביב" נפוץ אצל פועלי בניין "להשתפד" על הברזלים הבולטים מהיציקה...).
פצועים אלו, מלבד הפציעה עצמה (לדוג'-פג' בטן) שהם סובלים ממנה, ומלבד המורכבות שבפינוי שלהם עם הגוף זר-מאתגרים אותנו גם ברמת השטח. בגישה אליהם, בחוסר היכולת להזיז אותם למרחב הנוחות הטיפולי, ובבלגאן שנוצר לנו בזירה עם כוחות הצלה נוספים (כב"א).
הגענו לפצוע "משופד". דבר ראשון-עדכנו את המוקד שיקדם כב"א למקום בזריזות. 
הלאה, מה אנחנו צריכים ויכולים לעשות בינתיים, עד ובמהלך החילוץ שלו?
דבר ראשון: קיבוע. למנוע החמרה במצב. אם הפצוע "תלוי" באוויר-אז להחזיק אותו ומעט להרים, ולשמור עליו כך עד שהכיבוי יחלצו אותו. בכך אנחנו עוצרים את התהליך, אחרת-הפציעה תמשיך ותתקדם.
בוא נראה את הילד המסכן הזה:
https://goo.gl/RTSckg
אנחנו לא יודעים מאיזה גובה הוא נפל על הגדר הזו, מה שבטוח-הוא לא יוכל להמשיך להחזיק כך הרבה זמן, והפציעה שלו תוחמר בקרוב. אז לפני הכל-מטפלים בזה.

עכשיו אפשר להתפנות לטפל בפציעות ובמעטפת. כאן אנחנו כבר יודעים את סדר הטיפול, כמובן-עצירת שט"דים פורצים כשלב ראשון, ובהמשך-בהתאם לפציעות הספציפיות וע"פ סכמת טיפול בפצוע.
דגש חשוב שכן חשוב להזכיר כאן הוא עניין הטיפול בכאב. מהר מאוד יגיע צוות כיבוי שיצטרך לחתוך את מה שלא תקוע לפצוע, זה כואב. מאוד. מלבד הפציעה עצמה-במהלך החיתוך תמיד יש תזוזות, הכאב שמוחמר במהלך החיתוך הזה לא מעניין ולא התפקיד של הכיבוי, הם צריכים לחתוך ולחלץ לנו אותו. אנחנו צריכים לחשוב על זה ולפנק אותו במשככי כאבים.

בפעם הבאה נדבר על המשך הטיפול והפינוי (...) של פצוע כזה.
בכל אופן, לסיכום-תיעוד קצר של הפציעה הקלאסית:
https://goo.gl/AnaHdd
שימו לב לתמיכה (סוג של קיבוע) בפצוע-ע"מ למנוע החמרת פציעה, ולכאב שמתגבר במהלך נסיונות החיתוך של המוט. והכבאי הזה עדין ומקצועי.
*נקודה למחשבה: מה אתם אומרים על חיתוך המוט הזה בעזרת דיסק פשוט? לא צריך להמתין לכוחות הכיבוי, אני מתאר לעצמי שבאתר בנייה הזה בטוח יש כמה דיסקים בהישג יד. נשמע לכם?
תשובות כמובן-לא בקבוצה...