כוויות.
מתחילים לדבר סוף סוף על טיפול.
בטיפול בפצוע כווייה משמעותית (דרגה ב' / ג') אנו נדרשים להתייחס לנקודות הבאות:

1.    אנלגטיקה- שיכוך כאב הינו חלק בלתי נפרד מהטיפול הרפואי. כל מי שחווה טיפול בפצוע כוויות משמעותי זוכר בוודאי את שאגות הכאב. כוויות כואבות, מאוד. והן צריכות להיות מטופלות בהתאם, בתותחים הכבדים ביותר (כן, זה לגמרי אינדיקצייה להזנקת אט"ן לטובת "פרוטוקול כאב". הפנטניל והקטאמין שבניידת נועדו בשביל זה, חבל שהם סתם יזרקו בסיום התוקף...). 

2.    החזר נוזלים-כמה? הרבה. כפי שהזכרנו, ככל ששטח הכווייה גדול יותר-אובדן הנוזלים גדול יותר, וממילא נדרש החזר נוזלים משמעותי יותר. בשביל לדייק-קיימת נוסחה ("נוסחת פרקלנד"), אתם לא באמת צריכים לזכור אותה בע"פ, והיא בשימוש בעיקר בשלב האשפוזי, אבל חשוב שנכיר אותה כדי להבין את סדרי הגודל. הנה, תנסו רגע ותראו:
http://amitai-net.co.il/parkland.asp
לאחר כל ההשמצות שעשינו פה לנוזלים (הקריסטלואידים, כדוגמת הסליין שיש לנו באמבולנס) ולמה לא לתת לפצוע-כאן אנחנו אומרים אחרת. בשונה מהפצוע המדמם, בכוויות הפצוע לא מאבד מרכיבי דם (כדוריות אדומות, לבנות וטסיות) אלא רק נפח, ואת זה אנחנו יודעים להחזיר לו. לכן, בפצוע כוויות לא רק שאין בעייה לתת נוזלים שאינם דם, אלא שזה בדיוק מה שהם צריכים. יתרה מכך, גם בבי"ח או בכל סיטואצייה בה קיימים מרכיבי דם-פצוע כוויות יקבל נוזלים קריסטלואידים, ולא דם. ממילא, כאן יש משמעות וחשיבות גדולה לפתיחת וריד בהקדם ומתן נוזלים.

3.    מניעת זיהום-כפי שהזכרנו, הנזק לרקמת העור גורם לחדירת מזהמים לגוף. לכן פצוע כזה יטופל בהמשך באנטיביוטיקה. מה אנחנו כן יכולים לתרום לנושא? כמה שפחות לגעת באזור הכווייה (אנחנו לא סטריליים, וגם הכפפות שלנו לא סטריליות. במקרה הטוב הן נקיות). בנוסף, לחבוש את אזור הכווייה בחבישה סטרילית (הנה מצאתם מה לעשות עם התחבושת הבינונית שתקועה לכם באמבולנס. חבל שהוציאו מהתקן את הגדולה / בטן שהיתה פעם). דגש חשוב בחבישה הסטרילית הזו: ע"מ למנוע הידבקות שלה לכווייה נדאג להרטבה שלה באופן שוטף (תרתי משמע), כאשר האידיאל מבחינתנו הוא לעשות זאת עם נוזל סטרילי=סליין.
הנה, כבר השתמשתם ב 2 הערכות עירוי שיש לכם בתקן, אחת לוריד, והשניה-חברו לסט (בלי וונפלון בקצה) פתוח שיהיה בתוך החבישה הסטרילית ויטפטף לאורך הפינוי. 

זהו לעכשיו, בפעם הבאה נדבר על מצבים וטיפולים יחודיים.

בהערכה רבה על כל תרומתכם ופועלכם, אלישיב-מד"א הר חברון / אגף הבטחון