בשעה טובה, שמח לבשר על הנושא הבא שלנו: מצבי חירום לבביים

רקע:
כפתיח והקדמה לנושא-צריך להכיר שכולנו, גם את/ה-חולים במחלה שנקראת טרשת עורקים (לא להתבלבל עם 'טרשת נפוצה' שהיא מחלה אחרת, הקשורה למערכת העצבים, ואותה ב"ה אין לרובנו).
לא רק שכולנו חולים בה, אנחנו חולים בה מיומנו הראשון, והיא מחמירה מיום ליום.
אז מה המחלה הזו?
על גבי השכבה הפנימית של כלי הדם מצטברות שכבות של פסולת, שגורמות להיצרות קוטר כלי הדם-וממילא, לירידה ביכולת זרימת הדם דרכו.
זה באופן כללי, בפועל-קצב היצטברות השכבות וההיצרות שונה מאדם לאדם ומושפע מגורמים נשלטים (לדוג'-עישון, תזונה לא בריאה, חוסר פעילות גופנית) וגורמים בלתי נשלטים (לדוג'-גיל, אצל גברים יותר מאשר נשים, גנטיקה ועוד).
כל זה מתרחש בכל כלי הדם בגוף, אבל יבוא לידי ביטוי בעיקר בכלי דם קטנים-שם לכל היצרות תהיה משמעות גדולה. אותנו מעניינים כרגע כלי הדם הקורונריים, שהם למעשה רשת העורקים שמספקת דם לשריר הלב עצמו.

תעוקת חזה:
למה ומתי היא מופיעה?
מדובר על מטופל עם מחלה מתקדמת, וההיצרות בכלי הדם הקורונריים גורמת לירידה באספקת הדם לשריר הלב. בעקבות כך, ללב יש גבול עד כמה הוא יכול להתאמץ, ומעבר לזה הוא פשוט לא יכול כי אין לו מספיק דם / חמצן לפעילות, ומופיע כאב.

 ישנן 2 סוגי תעוקות חזה,
1. תעוקת חזה יציבה: 
מדובר כאמור על מטופל עם מחלה מתקדמת, שמכיר את עצמו ויודע מה גבול הסיבולת של הלב שלו. הוא יודע ורגיל שכשהוא חוזר מהעבודה, כשהוא עולה במדרגות הביתה, בין הקומה השנייה לשלישית-מופיעים לחצים בחזה. הוא רגיל לזה כבר, ויודע שהם יחלפו אחרי שינוח 2 דקות. ככה זה כל יום, כבר שנים.
למטופל הזה, כשמופיעים לחצים מוכרים (במאמץ המוכר, בין קומה שנייה לשלישית)-אנחנו קוראים "תעוקת חזה יציבה".
הכל בסדר, לא צריך לעשות כלום, ובינינו-הוא לא יקרא לעזרה במצב כזה.
2. תעוקת חזה לא יציבה:
כאן מדובר על כאב בחזה שמופיע פעם ראשונה אצל מישהו שמעולם לא חש בכאב כזה, או על אותו מטופל מהסעיף הקודם-רק שהפעם הכאב הופיע לאחר מאמץ קל ולא מוכר, כבר במדרגות של הקומה הראשונה.
למעשה, זהו ביטוי להחמרה בחסימה. החמרה בהיצרות או יותר מכך-חסימה מלאה.

אז מה קורה בתוך כלי הדם?
בדופן הפנימית של כלי הדם נוצרת שכבה של פסולת ("פלאק"), מלבד ההיצרות שהיא גורמת (היצרות שיכולה לגרום לקריש דם שנע בזרם הדם להיתקע ולגרום לחסימה מלאה)-שכבה זו לא יציבה ונוטה בקלות יחסית להתנתק (עישון הוא הגורם המשמעותי ביותר לחוסר היציבות הזו, אל תעשנו!). אם זה אכן יקרה-בלגאן. הגוף יזהה זאת כפציעה ויפעיל מנגנוני קרישה במקום, אלו יגרמו ליצירת קריש בתוך כלי הדם ויחסמו אותו.
הנה, תראו את זה באנימצייה המעולה הזו:
http://amitai-net.co.il/n11/page/p5-77.asp
כשזה יקרה, אותם תאים שהיו אמורים לקבל דם (וחמצן...) מכלי הדם הזה-יפסיקו לתפקד וימותו.

כשזה קורה בכלי דם באצבע של הרגל אני עוד יכול לסתדר עם זה, כשזה קורה בלב-זו כבר בעייה הרבה יותר קשה, ועל המשמעות והסיבוכים שלה נדבר בפעם הבאה.


בהערכה רבה על תרומתכם ופועלכם, אלישיב-מד"א הר חברון / אגף הבטחון.

לצפייה בפרסומים שפורסמו בקבוצה עד כה-מוזמנים להיכנס לאתר המדהים שלנו https://www.hrhevron.co.il/346/